Golf News and Results

 

Saturday Results

Export to  
# IdEventComp DateTodays SponsorLady CompetitorsLady WinnerLady Winner ScoreLady Runner UpLady Runner Up ScoreMens CompetitorsA Grade WinnerA Grade Winner ScoreA Grade Runner UpA Grade Runner Up ScoreB Grade WinnerB Grade Winner ScoreB Grade Runner UpB Grade Runner Up ScoreC Grade WinnerC Grade Winner ScoreC Grade Runner UpC Grade Runner Up ScoreNearest The Pins 4th Winner J Mallis EngineeringNearest The Pins 8th Winner Bicknells FreightNearest The Pins 11th Winner Dick HutchinsonNearest The Pins 14th Winner Tim Gubbins AccountingNearest The Pins 17th Winner Clark RubberBall Competition # BallsBall CompetitionNotes
1 335
STROKE. 6th Medal
21/09/2019
KGC
26
TOM ESTRADA. And Best Scratch Winner
83/68
GRAEME MILLS
89/69
MIKE PRATER and Medal Winner
95/66
DICK HUTCHINSON
90/68
TREVOR SANDERS
ANDREW CHRISTIE
MIKE PRATER
5
NEV LARSEN. 72 ,BERYL KRAKE 74, LEIGH PETTIE 74, TONY PAPALLO 74, MORRY MCKELLAR 76
NEXT WEEK STABLEFORD. Optional early start.
2 327
PAR
14/09/2019
OVERLANDER
10
ANNE PROBST
SQUARE
MARILLA MACAULEY
1DOWN
24
SHANE POLLOCK
PLUS 3
LEIGH PETTIE
PLUS 2
ALAN KIKER
PLUS 3
BARRY THORPE
PLUS 1 ON C/B FROM MORRY MCKELLAR
RAY WINNELL
MORRY MCKELLAR
GLEN HALL. CROWS NEST
TOM ESTRADA
7
JEANETTE SHIPSTON, BERYL KRAKE, MORRY MCKELLAR, GRAEME HIGHLAND, RAY WINNELL, NEV LARSEN, TOM MARTIN
NEXT WEEK. STROKE. 6TH MEDAL ROUND. STROKE FOR LADIES
3 325
STABLEFORD
07/09/2019
PEPPERMILL
5
MARILLA MACAULEY
32 POINTS
ELIZABETH CLARKE
31 POINTS C/B. FROM VAL GALE
20
TOM ESTRADA. 
39 POINTS
JIM MALLIS
35 POINTS C/B FROM SHANE POLLOCK
MORRY McKELLAR
36 POINTS
RAY WINNELL
34 POINTS
TOM ESTRADA. CROWS NEST
TOM ESTRADA
JIM WOODWARD
GRAEME HIGHLAND
5
SHANE POLLOCK,. GRAEME MILLS, ALAN KIKER, JAMES BICKNELL (CB), VAL GALE
WINNERS OF THE A.W.FAIRLEY TROPHY WERE DICK HUTCHINSON AND TOM MARTIN. 1UP. DEFEATING JOHN BRAY AND ANDREW CHRISTIE.
4 317
Stabelford
31/08/2019
Overlander
11
Val Gale
40 pts
Liz Clarke
37 p7s
18
Tom Estrada
38 pts
Jim Woodward
37 pts
Garry Mott
Jim Woodward
Jenny Cannon
Tony Papallo
Graeme m
7
J Shipston33,J Thorpe 32,M Macauley 32,T Papallo 35,G Mott 34,B Reiners 33,R Parrott 33,
A W Fairley .A Christie +J Bray  ,def G Dohrman + A Kiker  1,up.T Martin + D Hutchison  def  G Mills+ M Prater   on  19 th hole. 
5 314
4 Ball Best Ball
24/08/2019
Lovells  Newsagency
14
Pat Thorpe +Dot Britt
+6
Jenny Cannon+Liz Clarke
+4 c/b
26
Andrew Christie+John Bray
+13
Roy Parrott+Shane Pollock
+10
James Bicknell
Taylor Bicknell
James Bicknell
John Bray
10
J Shipston+S Maynard +4,V Gale+A Rowe +3,D Williams+N Larson +9M Mc Kellar +8,G Mills +M Prater +8
6 310
Stroke Medal Round
17/08/2019
K C C. G V Hotel
11
Janette Shipston
105 net 78
Mary Larfield
99 79 net
25
Andrew Christie
84 net 64  Medal Winner
Jim Mallis
80 net 71
Ray Winnell
95 net 72
Allan Kiker
99 net 74 c/b
Allice Gubbins
Keith Russell
Trevor Sanders
Jim Mallis
7
G Maills 73 ,M  McKellar 74 ,S Roberts 74,R Campbell 75,L Hartup,77,P Thorpe 80,V Gale 81 ,
Best Scratch J Mallis 80 .
7 302
Stabelford
03/08/2019
Peppermill Hotel
11
Marilyn Behenke
36 pts
Sue Maynard
33 pts c/b
19
Graeme Mills
39 pts
Nev Larson
37 pts
Dick Hutchison
Liz Clarke
Dick Hutchison
Marilyn  Behenke
Graeme Mills
6
D Hutchison 36,R Campbell 36,G Highland 36,J Bray 36,M Larfield 33,J Shipston 31,
8 298
Stabelford
27/07/2019
Overlander
7
Sue Maynard
35 pts
Jeanette Shipston
31 pts
23
Andrew Christie
38 pts 3/way c/b
Graeme Highland
38 pts 3 way c/b
Allan Kiker
41 pts
Morry Mc Kellar
37 pts
Tim Gubbins
Graeme Highland
Ross Campbell
Tim Gubbins
7
V Gale 29 pts,M Larfield 29,T Papallo 38,T Gubbins 38,R Campbell 36,T Estrada 36,I Clarke 35 c/b 
9 291
Medley /4 bbball
20/07/2019
Peppermill Hotel &Lovells Newsagency
37
Garry Mott&Morry Mc Kellar
+7
Ross Campbell&Andrew Christie
+6 c/b 
Graeme Highland+Allan Kiker
+6
Ross Campbell
James Bicknell
Graeme Mills
James Bicknell
James Bicknell
8
J Bicknell +T Sanders +6,D Hutchison +V Gale +5,T Estrada +G Hall +5,G Dohrman +B Reiners+4
10 285
Stroke  4 th Medal Round
13/07/2019
K C C.
2
22
James Bicknell
77/71net
Graeme Highland
91/74 net
Noel Perry
95/72 net
Jeanette Shipston
101/74 net
Ian Clarke
James Bicknell
Dallis Hill
Dallis Hill
Dallis Hill
4
A Christie 75,Ross Campbell 75,Morry M kellar 75,Dallis Hill 77,
Medal Winner James Bicknell
11 279
Stabelford
06/07/2019
G V Hotel
13
Jeanette Shipston
37 pts
Marilyn Behncke
34 pts
28
Leo Hartup
38 pts
Shane Pollock
37 pts c/b D Hutchison
Roy Parrott
37 pts c/b
Tom Martin 
36 pts  4 Way c/b
Jim Mallis
Noel Perry
Tony Bovalino
Jim Mallis
Jim Mallis
8
J Hammond 31,P Thorpe 31,D Hutchison 37,G Hall 37,NPerry ,36D Hill 36,T Sanders 35,K Russell 35 c/b
SKO Final Results Ross Campbell def Neville Larson  on the 19hole  
12 274
Stabelford
21/06/2019
Peppermill
12
James Bicknell
36 pts
Taylor Bicknell
35 pts
Garry Mott
Graeme Mills
James Bicknell
1
Shane Pollock 31 pts
13 270
Par
22/06/2019
GV Hotel
10
Beryl Krake
-1 c/b
Liz Clarke
-1
27
John Mahony
+6 c/b
Dick Hutchison
+6
Ross Campbell
+4
John Clarke
+3
John Mahony
Glen Hall
John Bray
Tom Estrada
Nev Larson
6
V Gale -3 ,M Larfield -4 c/bG Mills5 _,N Larson 3,T Estrada 2 i clarke 1 G Highland 1,D Hill 1 ,
14 262
Stabelford  Lefties  V  Righties
08/06/2019
Overlander
7
Sue Maynard
38 pts
Janette Shipston
32 pts c/b
24
Taylor Bicknell
37 pts
Neville Larson
34 pts
Ian Clarke 
39 pts
Mike Prater 38 pts c/b
Ben Simonis
Allan Hewlett
Jim Mallis
Janette Shipston
Jim Mallis
7
J Cannon32,Anne Probst 31,B Thorpe 37,R Parrott 38,T Martin 37,R Campbell35,J Clarke 34,
15 256
Ladies Par  Men Final Round Club Chps 3/rd Medal Round
01/06/2019
K C C.
8
Janette Shipston
+1
Liz Clarke 
-3
24
Taylor Bicknell
76 net 71
Graeme Highland
88 net72
Dallis Hill
93 net 68
Les Brown 
100 net 71 c/b
Anne Rowe
Nev Larson
Jim Mallis
James Bicknell
6
A Rowe _4,M Macauley _5,T Martin 71,G Mills 73,M DOWNIE 72  R Campbell 72,,
Club Chps Results A Grade Taylor Bicknell 228 ,A Grade Hcp Graeme Highland 221 B Grade Leo Hartup 272,B Grade H /CP G Mills221,C Grade Tom Martin 295 C Grade H/CPMicheal Downie 217,
16 253
Ladies Stabelford  Men  Stroke
25/05/2019
Peppermill Hotel
7
Liz Clarke
40 pts
Marila Macauley 
36 pts
22
Taylor Bicknell
76 net 70
Neville Larson
93 net 72
Ben Simonis
103 net 72
Tom Martin
100 net74
Janette Shipston
Les Brown
Sue Maynard
Jim Mallis
6
B Krake 34 c/b L Hartup 70,J Mallis 74,L Pettie 73,G Mills 74,M Gagliardi 75 
Honeysuckle Challenge  Jackpot  Next Week.
17 250
Stroke Medal Round
18/05/2019
K C C.
10
Anne Rowe
91/71
Jenny Cannon
101 /73
28
Taylor Bicknell
76/70 net
Graeme Highland
89/74net
Barry Thorpe
93/71
Leo Hartup
89/72 net
Micheal Downie
96/66 net
Terry Allan
94/71net
Mary Larfield
Anne Rowe
Ray Gourlay
Taylor Bicknell
Taylor Bicknell
8
M Larfield,B Krake ,I Clarke 71,T Martin 71,G Dohrman 74,G Mills 74,M Gagliardi 75,A Kiker 75,
18 247
Stabelford
11/05/2019
Overlander
10
Sue Maynard
33 pts
Liz Clarke
31 pts
29
John Bray
40 pts
Mario Gagliardi
38 pts
Noel Perry
40 pts
Dallis Hill
38 pts
Barry Thorpe
Geoff Dohrman
Leo Hartup
Jeanette Shipston
8
L Pettie 37,K Dougherty 37,L Hartup 35,B Reiners 35,T Papallo 35,N Larson 34,J Shipston 28,A Russell 28,
19 243
Stabelford
04/05/2019
4
26
Dick Hutchison
38 pts
Graeme Mills
37 pts
Ian Clarke
39 pts
Barry Thorpe
38 pts
Ben Simmonis
Dick Hutchison
Sue Maynard
Keith Dougherty
6
T Bicknell 35,T Gubbins 35,G Highland 35,S Maynard 34,C Hammond 33,K Russell 33,

 

Wednesday Results

Export to  
# IdEventComp Date18 or 9 HolesNo of PlayersDivision 1 WinnerDivision 1 Winner ScoreDivision 1 Runner UpDivision 1 Runner Up ScoreDivision 2 WinnerDivision 2 Winner ScoreDivision 2 Runner UpDivision 2 Runner Up ScoreDivision 3 WinnerDivision 3 Winner ScoreDivision 3 Runner UpDivision 3 Runner Up ScoreNTP 4th: ED ParsonsNTP 11th: WoodiesPro Pin 11th:NTP 14th: Jen J2nd Shot 8th: MaccasBall CompetitionOtherNotes
1 331
Stableford
18/09/2019
18
15
June Chanter
36pts
Val Gale
31pts c/b
Jen Jennings
35pts c/b
Elizabeth Clarke
35pts c/b
Marilla Macauley
Elizabeth Clarke
Trish Berry
June Chanter
Kay WoodwardBeryl Krake
Nine hole winner - Cheryl Stevens 19pts
Next week Stroke - 6th Medal, count putts
2 321
Stroke
11/09/2019
18
18
June Chanter
Nett 76
Marilla Macauley
78 c/b
Anne Rowe
77 Nett
Elizabeth Clarke
78 Nett
Elizabeth Clarke
Dot Britt
Dot Britt
Simone Gale
Anne Rowe
Dot BrittJennifer Cannon
Nine hole winner - Jen Jennings 40 nett
Stableford next week
3 320
Stableford
04/09/2019
18
18
Sue Maynard
37pts
Barb Reiners
35pts
Jennifer Cannon
36pts
Kay Woodward c/b
35pts
Simone Gale
Julie Papallo
Julie Papallo
Jennifer Cannon
Anne Rowe, Jen Jennings, Elizabeth Clarke & Val Gale
Julie Papallo 18pts c/b
Stroke next week
4 315
Stroke 5th Medal, Final Silverspoon
28/08/2019
18
19
Pat Thorpe
98/71
Julie Papallo 
91/72 c/b
Jennifer Cannon
103/74
Kay Woodward
106/74
Pat Thorpe
Pat Thorpe
Dot Britt
Jennifer Cannon
June Chanter, Val Gale, Elizabeth Clarke, Gwen Prince
Nine hole winner - Marilyn Behncke 34.5 nett
Best Scratch -Julie Papallo 91. Count putts Julie Papallo 23 putts, Silver spoon winner - Kay Woodward 74 nett - Next week Stableford
5 312
PAR
21/08/2019
18
14
DOT BRITT. 
-2. ON C/B
JULIE PAPALLO
-2. ON C/B
VAL GALE
-1
CHERYL STEVENS
-4
ELIZABETH CLARKE
ANNE PROBST
ANNE PROBST
JUNE CHANTER. MARILLA MACAULEY
NINE HOLE COMP. MARILYN BEHNCKE
Next week.   STROKE and Monthly Medal
6 308
4ball Aggregiate stableford
14/08/2019
18
16
Val Gale & Jennifer Cannon
62pts
June Chanter & Elizabeth Clarke
55pts
Mary Larfield
Mary Larfield
Julie Papallo
Marilla Macauley & Nerea Santini. Mary Larfield, Jen Jennings & Una Feldtmann
Nine hole winners - Julie Papallo & Gwen Prince c/b 27pts
Next week Par
7 304
Stableford
07/08/2019
18
12
Sue Maynard
37pts
Simone Gale C/B
30pts
Marilyn Behncke
29pts
Elizabeth Clarke
26pts
Marilyn Behncke
Marilyn Behncke
Elizabeth Clarke
Julie Papallo
Dot BrittMarilla Macauley
Nine hole winner - Julie Papallo 19pts
Next week - 4ball Aggregiate Stableford - Draw for Partners
8 300
Stroke 4th Medal 4th S/spoon
31/07/2019
18
14
Simone Gale
95/77
Mary Larfield c/b
99/79
Nerea Santini
109/81
Jennifer Cannon
112/83
Sue Maynard
Simone Gale
Sue MaynardVal GaleDot Britt
Nine hole winner- June Chanter 381/2
Scratch winner - Simone Gale 95, Silverspoon- Simone Gale, Count Putts Jen Jennings 30putts. Next week Stableford
9 295
Stableford
24/07/2019
18
11
Beryl Krake
37pts
Val Gale
35pts
Marilyn Behncke
Val Gale
Sue MaynardPat Thorpe
9 Hole comp winner June Chanter 15pts c/b
Winner of SKO Final Julie Papallo who defeated Mary Larfield 4/3Next week Stroke, 4th medal, 4th Silver Spoon
10 288
Stableford
17/07/2019
18
9
Simone Gale
33pts
Dot Britt
32pts
Sue Maynard
Simone Gale
Sue MaynardJen JenningsVal Gale
Nine Hole winner - June Chanter 16pts
Next week 24th - Final SKO Mary Larfield v Julie Papallo. Stableford for others
11 282
Par
10/07/2019
18
8
Jennifer Cannon
-3
June Chanter
-5 c/b
Jennifer Cannon
Pat ThorpeJen JenningsMarilla Macauley
Nine hole winner - Marilyn Behncke -1
Next week 2nd round SKO - Stableford for others
12 276
Stableford
04/07/2019
18
13
Val Gale
36pts
Simone Gale
34pts
Anne Rowe
34 pts
Marilyn Behncke
32 pts
Pat Thorpe
Beryl Krake
Beryl Krake
Sue Maynard
Jen Jennings
Dot BrittPat Thorpe
Nine hole winner - Julie Papallo 16pts c/b
Next week 1st round SKOPar for others
13 271
Par- Qualifying round SKO
26/06/2019
18
16
Mary Larfield
Square
Sue Maynard
-1
Nerea Santini
+3
Val Gale c/b
-3
Nerea Santini
Sue Maynard
Sue Maynard
Nerea Santini
Marilla Macauley, Julie Papallo, Beryl Krake
9 hole winner- Anne Probst -1
Next week 3rd July, Satbleford
14 267
Stroke 3rd Medal, 3rd Silver spoon
19/06/2019
18
13
Marilla Macauley
Nett 72
Simone Gale
Nett 79
Jennifer Cannon
Nett 78
Anne Rowe c/b
Nett 85
Anne Rowe
Anne Rowe
June Chanter
Jen Jennings, June Chanter, Julie Papallo, Dot Britt
9 hole winner - Sue Maynard 38.5 nett, Scratch Marilla Macauley, Silverspoon Marilla Macauley, Count putts Marilla Macauley 28 
Next week 26th Qualifying round SKO Par
15 264
12/06/2019
Unfortunately another wet day - Wednesday will be 3rd Medal, 3rd Silver spoon, count putts - Stroke
16 258
Stroke
05/06/2019
18
11
Simone Gale
Nett 74
Elizabeth Clarke
Nett 75
Elizabeth Clarke
Jenny Cannon
Simone Gale
Anne ProbstDot Britt
Nine hole comp Back nine - Sue Maynard nett 40 c/b
Wednesday 12th Stableford
17 254
Stableford
29/05/2019
9
Beryl Krake
17pts
Simone Gale
16pts
Marilla Macauley
Marilla Macauley
Simone Gale
Due to lack of numbers we played a casual 9 holes & a few women continued on to play 18
Wednesday 5th Stroke
18 251
Stroke finals round c/ships
22/05/2019
18
18
Marilla Macauley
72 Nett
Dot Britt
75 Nett
Beryl Krake
74 Nett
Elizabeth Clarke c/b
79 Nett
Dot Britt
Jenny Cannon
Jenny Cannon
Anne Rowe
Kay Woodward
Mary LarfieldCheryl StevensMarilyn BehnckePat Thorpe
9 hole winner - Sue Maynard 38.5 nett
2019 Woman Champion- Sue Maynard, B Grade Champion -Marilla Macauley, C Grade champion - Beryl KrakeNext week RWH - 4ball, draw partners
19 248
Stroke 2nd round c/ships
15/05/2019
18
23
Julie Papallo
73 Nett
Mary Larfield
75 Nett
Marilla Macauley
74 Nett
Dot Britt
78 Nett
Cheryl Stevens
73 Nett c/b
Marilyn Behncke
73 nett
Jenny Cannon
Jenny Cannon
Marilyn Behncke
Janice Thorpe
Nerea Santini 74 nettAnne Rowe 74 Nett
9 hole winner - Anne Rowe 33 nett
Last round club championships - Stroke22nd Wednesday
20 245
Stroke 1st c.ship 2nd medal 2nd silver spoon
08/05/2019
18
22
Mary Larfield
Nett 71
Sue Maynard
Nett 73
Val Gale
Nett 76
Jenny Cannon
Nett 78
Marilyn Behncke
Nett 72
Beryl Krake
Nett 73
Thorpe
Janice Thorpe
Elizabeth Clarke
Mary Larfield
Elizabeth Clarke & Marilla Macauley
9 hole comp- June Chanter Nett 36
Scratch winners Sue Maynard & Mary Larfield 91 Silver spoon Sue Maynard count putts Marilla Macauley. Wed 2nd round c/ships stroke
21 242
01/05/2019
Due to wet weather first round of championships will commence Wednesday 8th

Thursday Results

Export to  
# IdEventComp DateTodays SponsorMens CompetitorsA Grade WinnerA Grade Winner ScoreA Grade Runner UpA Grade Runner Up ScoreB Grade WinnerB Grade Winner ScoreB Grade Runner UpB Grade Runner Up ScoreC Grade WinnerC Grade Winner ScoreC Grade Runner UpC Grade Runner Up ScoreNearest The Pins 4th Winner Bicknell's FreightNearest The Pins 8th Winner Maxam PrintingNearest The Pins 11th Winner Mick GourlayBall Competition # BallsBall CompetitionNotes
1 332
Stroke
19/09/2019
Overlander Hotel
21
Shane Pollock
66 Nett
Graeme Mills
71 Nett
Ray Gourlay
70 nett
Mike Prater
72 Nett
John Bray
Keith Doherty
Ray Winnell
6
Alan Kiker, Trevor Sanders,Leo Hartup,John Clarke, Glen Kiker, Nev Larsen
Honeysuckle Challenge winner  Trevor Sanders $10.00
2 326
MEN'S OPEN 4BBB TOURNAMENT
12/09/2019
LIFESTYLE
TREVOR SANDERS AND ANDREW CHRISTIE
Plus 13
ALAN KIKER AND GRAEME HIGHLAND
PLUS 10
LEO HARTUP.  902 mm
NTP 14TH. RAY WINNELL
ANDREW CHRISTIE
8
GLEN KIKER AND MORRY McKELLAR +10, LEO HARTUP AND MIKE PRATER +8. BARRY THORPE AND RAY WINNELL +6. KEITH DOHERTY AND GRAEME MILLS +6
PURDEYS DIAMOND STUDDED PUTTER N.T.P 4TH  MENS 4BBB.   LADIES 4BBB. BILL HANLON MEMORIAL
3 316
Stabelford
29/08/2019
G V Hotel
23
Jim Woodward
43 pts
Graeme Mills
37 pts
Neville Larson
44 pts
Tony Papallo
41 pts
Graeme Hyland
Jim Woodward
Geoff Dohrman
4
R Winnell 37 pts,L Hartup 36 pts,G Kiker 36 pts,B Waite 36 pts c/b
4 313
Par
22/08/2019
Peppermill Hotel
18
Dennis Williams
+3
Ray Winnell
+2 c/b
Dick Hutchison
Geoff Dohrman
Ray Winnell
4
M Prater +2,G Dohrman +1,A Christie +1,S Pollock +1
5 309
Stabelford
15/08/2019
Peppermill Hotel
17
Keith Russell
42 pts
Trevor Sanders
37 pts
John Bray
Keith Russell
John Bray
3
T Martin 36,D Hutchison 36,L Hartup 31,
6 306
Stabelford
10/08/2019
Overlander Hotel
8
Dick Hutchison
36 pts
Tom Estrada
35 pts
Mike Prater
2
M Prater 32 pts,D Hill 29 pts,
7 305
Stabelford
08/08/2019
Overlander Hotel
7
Tom Estrada
39 pts
Dick Hutchison
34 pts c/b
Tom Estrada
John Bray
Dick Hutchison
2
L Hartup 34,M Prater 33 c/b
8 301
Par
01/08/2019
Peppermill Hotel
17
Clyde Hammond
+6
Tom Estrada
+1
Dennis Williams
2
L Hartup 0,Nev Larson 0,Dennis Williams 0,Graeme Mills _1
9 297
Stabelford
25/07/2019
Overlander Hotel+Drummond Golf
20
John Bray
40 pts
Shane Pollock
38 pts c/b
Ian Clarke
38 pts
Bill Waite
36 pts
Dick Hutchison
Glen Hall
Glen Hall
4
G Highland 34,pts,TEstrada 34,G Carnegie 34,T Sanders 33 c/b
10 289
Stabelford
18/07/2019
Overlander Hotel
22
Tom Estrada
36 PTS
Andrew Christie
35 PTS C/B
Bill Waite
37 PTS
Ben Simonis
35 pts
Tony Papallo
Allan Kiker
Bill Waite
2
G Highland 35,T Martin 34,T Papallo 34,L Hartup 32,
11 284
Par
11/07/2019
Overlander Hotel
12
Tom Estrada
+3
Andrew Christie
+1
Tom Martin
Keith Russell
2
T Martin -2,Shane Pollock -7,
12 277
Stabelford
04/07/2019
Overlander Hotel
23
Leigh Pettie
36 pts
Ray Winnell
35 pts c/b T Papallo
Tom Martin
38 pts
Noel Perry
36 pts
G Carnegie
Tom Martin
N Larson
5
B Simonis 35,G Carnegie 35,T Papallo 35,G Highland 34,J Bray 33,
13 272
Stabelford
27/06/2019
Peppermill Hotel
22
John Mahoney
36 pts
John Bray 
35 pts
Bill Waite
43 pts
Ray Winnell
41 pts c/b
John Mahoney
Trevor Sanders
Tom Estrada
2
K Dougherty 41,J Clarke 39,L Hartup 34,G Mills 34,
14 269
4 Ball b /b Multiple Stabelford
20/06/2019
Overlander Hotel
Bill Waite+Noel Perry
84 pts
Barry Thorpe+Graeme Mills
72 pts
Leo Hartup
Nev Larson
Tom Estrada
4
D Hutchison+A Christie 68  G Carnegie +I Clarke 66
15 265
Stabelford
13/06/2019
Overlander Hotel
16
Graeme  Highland
40 pts
Ian Clarke
38 pts c/b
Ray Winnell
Noel Perry
Ian Clarke
3
T Estrada 38,K Russell 38,C Hammond 37,
16 259
Par
06/06/2019
Peppermill Hotel
Graeme Mills
+3
Dick Hutchison
0
Keith Dougherty
+5
Les Brown
+3
John Clarke
Dick Hutchison
Graeme Mills
5
D Williams +2,G Carnegie +1,T Martin_1,M Prater _1,B Waite _1,
Honey suckle Challenge Winner Tom Martin
17 255
Par
30/05/2019
G V Hotel
24
Tom Estrada
+3  c/b
Shane Pollock
+3
Bill Waite
0
Barry Thorpe
-1
Shane Pollock
Bill Waite
Tom Estrada
5
A Cristie +1,N Larson +1,R Winnell +1 ,G Highland 0,G Mills 0,
Honeyuckle Challenge Tom Estrada $50,        
18 252
Stabelford
23/05/2019
Overlander Hotel
25
Leigh Pettie
40 pts
Graeme Hyland
39 pts c/b
Barry Thorpe
36 pts c/b
Les Brown
36 pts 
Andrew  Christie
Tom Martin
Tom Estrada
5
T Martin 39,B Reiners 37,D Hutchison 36,R Winnell 35,K Dougherty 34 c/b
19 249
Stabelford
16/05/2019
Peppermill Hotel
26
Mario Gagliardi
37 pts
Geoff Dohrman
36 pts 4 way c/b
Noel Perry
42 pts
John Clarke
40 pts  c/b
Leo Hartup
Noel Perry
Noel Perry
6
D Hutchison 40,R Gourlay 37,G Mills 36,K Dougherty 36,N Larson36,J Mallis 36,
4/Ball k /o Winners by Default  Nev Larson +Geoff Dohrman
20 246
Par
09/05/2019
G V Hotel
24
John Bray
+4
Leigh Pettie
+1
Bill Waite
+2
Graeme Carnegie
0
Graeme Highland
Graeme Carnegie
5
S Pollock 0,B Reiners -1,K Dougherty -1,T Estrada -1,L Brown -2,

Special Event Results

Export to  
# IdEventComp DateTodays SponsorLady CompetitorsMens CompetitorsWinnerWinner ScoreRunner UpRunner Up ScoreNearest The Pins 4th WinnerNearest The Pins 8th WinnerNearest The Pins 11th WinnerNearest The Pins 14th WinnerNearest The Pins 17th WinnerBall Competition # BallsBall CompetitionNotes
1 328
MEN'S OPEN 4BBB TOURNAMENT
12/09/2019
LIFESTYLE
TREVOR SANDERS AND ANDREW CHRISTIE
PLUS 13
ALAN KIKER AND GRAEME HIGHLAND
PLUS 10
LEO HARTUP 902 mm
ANDREW CHRISTIE
RAY WINNELL
8
GLEN KIKER AND MORRY McKELLAR +10. LEO HARTUP AND MIKE PRATER +8  BARRY THORPE AND RAY WINNELL +6. KEITH DOHERTY AND GRAEME MILLS +6
THE DIAMOND STUDDED PUTTER N.T.P ON THE 4TH DONATED BY PURDEYS . HELD ON THE MEN'S OPEN 4BBB. THE LADIES 4BBB AND THE BILL HANLON MEMORIAL.
2 244
Frank Bush Memorial Day Open Mixed Yankee
05/05/2019
Kensington Gardens
Hcp Winners Josh Dicker+Jacinta Harrington
71 3/4
Hcp R/up Geoff Dohrman +Dot Britt
71 7/8
Marilla Macauley24
24
Ball Comp 72 3/8 to 77 5/8
Scratch R/UP  Rob +Tanya Nightingale 87.
3 216
OPEN DAY
17/03/2019
ED Parsons Engineering
24
36
MEN:  Howard Cooper/Michael Downie   49    WOMEN  Mary Larfield/Liz Clarke 44
MEN:  Mario Gagilardi/ Tom Estrada  49   WOMEN:  Sue Maynard/Julie Papallo 42 c/b
MEN:  Bert Dodd
WOMEN:  Julie Papallo
12
Ben Simonis Keith Doherty, Jim Mallis Kevin Newton, Nev Larsen Tony Papallo, Morry McKellr Lloyd Ohlin, Barry Thorpe Graeme Mills, Jamie Fuller John Fuller, Anne Rowe Anne Probst, Jenny Cannon Gwen Prince, Una Feldtman June Chanter, Tanya Nightingale Marg Dodd, Janice Thorpe Beryl Krake, Anne Russell, Jeanette Shipston
Special thanks to Sponsor ED Parsons who has supported our Club for the past 10 years.  Thank you to all who supported the Raffle too.  We raised over $100....
4 105
Bill Hanlon Open Mixed Yankee
14/10/2018
Bill Hanlon
22
22
Jim & Kay Woodward
82/64
Keith Russell & Adele Baensch
89/69
Andrew Christie
Di Wood
Scratch Winners - Mark O'Sullivan & Di Wood 85R/U Leo Hartup & Mary Larfied 86
5 85
Ladies 4BBB
07/09/2018
John Anderson Pharmacy  The Good Guys
68
Janice Thorpe &  Simone gale
41 points
Anne Pegg  & Ellen Chard
39 points on C/B
Chris Ross
Trish Berry
Division 2 Winners were Nerea Santini & Jeanette Shipston with 43points on C/B from Mandy Faram & Helen Sleep 43 points
6 37
Queens Birthday 4BBBB
11/06/2018
Terminus Hotel
8
17
Marilyn Behncke and Gwen Prince C/B
44
Alan Kiker and Ray Winnell
Elizabeth Clarke and Shane Boyer
Jim Woodward and Marilyn Behncke
G Mills, Barry Thorpe, 43 B & B Reiners 41, J & K Woodward 41, P Thorpe and Mary Larfield 41, Shane Boyer and Josh Dicker